22 lutego 2012

Chóralne Akceleracje

Chóralne Akceleracje to doroczny, wiosenny koncert chórów wydziałowych Uniwersytetu Warszawskiego, organizowany w największych salach uczelnianych, takich jak: Audytorium Maximum, Aula Starego BUW-u, Hol Centrum Nowych Technologii czy aule wydziałowe i gromadzący w każdym roku ponad trzystuosobową publiczność.

Pomysłodawcami i organizatorami od pierwszej edycji są Chór Wydziału Biologii (dyr. Zofia Borkowska) i Chór Wydziału Fizyki (dyr. Katarzyna Płońska).

W pierwszych edycjach brał także udział chór Wydziału Pedagogicznego (dyr. Marta Radwańska), następnie także Chór Centrum Nauki Kopernik (dyr. Zofia Sokołowska i Bela Krynicka). W latach 2014-2017 roku współtwórcą wydarzenia był chór Wydziału Zarządzania (dyr. Joanna Dacko), od 2015 dołączył do grona akceleracyjnego Chór Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki (dyr. Adrianna Żołnierczuk), zaś od 2018 – Chór Wydziału Dziennikarstwa (dyr. Karolina Silkina).

Wyjątkowy charakter miała ósma edycja Chóralnych Akceleracji, nawiązywała bowiem do jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego i z tej okazji powstała niezwykły utwór autorstwa Anny Huszczy. Rozpoczynający się uroczystym polonezem, a następnie utrzymany w latynoskich rytmach, odkrył nie tylko wokalne, ale także taneczne umiejętności chórzystów.

Podczas dziewiątych Akceleracji, które były jednym z wydarzeń Roku Wisły, zabrzmiał również specjalnie na tę okazję napisany utwór autorstwa Michała Malca do tekstu K.I. Gałczyńskiego.

Jubileuszowe, dziesiąte Akceleracje odbyły się w Centrum Nowych Technologii UW, gdzie zabrzmiała „Gloria” Antonio Vivaldiego w wykonaniu chórów z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego Senza Battuta.

Zwieńczeniem jedenastych Akceleracji było wspólne wykonanie pieśni Stanisława Moniuszki „Znasz li ten kraj”, które wpisało się w obchody dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora.

Strona na FB: www.facebook.com/akceleracje

11. Chóralne Akceleracje, 24.05.2019r.